3rd Gustav Mahler Prize Cello Competition 2021

This year we decided to convert the competition into a virtual environment. You will compete via a video link located at www.youtube.com. Please read carefully the competition rules below. The closing date for the competition was 31.12.2020.

Absolute winners of Gustav Mahler Prize Cello Competition:

2021 - maybe YOU!

2020 - Yeeun Kang / South Korea

2019 - Bence Temesvári / Hungary

Partners:

List of competitors:

Category 1:

Haoyu Gu, China                                             Kanon Huang, Taiwan
Carla Stefania Achim, Romania                      Sofie Caithamlová, Czechia
Zdeňka Siváková, Czechia                             Ioana Rebegel, Romania
Maksymilian Król, Poland                               Jakub Dolný, Slovakia
Veronika Vozárová, Czechia                          Vanda Peterková, Czechia
Matěj Glac, Czechia                                        Markéta Štenclová, Czechia
Ondřej Malík, Czechia                                    Dudenkova Zoia, Russia
Gracie Hong, USA                                          Jiayi Huang, China
Oliver Moh, UK                                                Filip Balga, Czechia
Martin Bernášek, Czechia                               Elzbieta Nirska, Poland
Alfie Lo Pak Yui, Hong Kong / China              Rey Gergov, Japan / Bulgaria
Veronika Murashkovskaia, Russia                  Lucas Liow Jun Kai, Singapore
Zofia Klimaszewska, Poland                           Amelie See, Singapore
Theodore Eperon, Suisse                              Yeji Lee, South Korea
Ayman Bourar, France / USA                          Yuxin Wang, China

Category 2:

Guo Xiyuan, China                                          Tianran Cheng, China
Sayuri Šereš, Slovakia                                     Dai Feiyue, China
Lyana Ulikhanyan, Armenia                            Josefína Kubátová, Czechia
Yige Tang, China                                             Yixin Li, China
Maximilian Elliott Kwan, Singapore                Tobiáš Balkovský, Czechia
Timothy Chua Jun Ming, Singapore               Agata Bondar,Poland

Category 3:

Aurelia Faidley-Solars, USA                            Yihao Kuang, China
Mari Hakobyan, Armenia                                 Naďa Strnadová, Czechia
Dohyeon Ryu, South Korea                             Youyou Peng, China
Moang Ma, China                                             Qingyang Xie, China
Li Runing, China                                               Aida Popa, Romania
Ji Eon, Lee, South Korea                                 Abel Gómez-Antequera Ábalos
Ștefan Iordachi, Romania                                Laura Rodriguez, Slovakia

Category 4:

Chen Zhijian, China                                         Daiwen Tian, China
Benediktas Zonys, Lithuania                           Fryderyk Midor, Poland
Michal Kocifaj, Slovakia                                   Lukáš Sedlák, Czechia
Chenhao Zhang, China                                   Marco Messina, France
Františka Tichá, Czechia                                 Chengao Fang, China
ChangTong Ge, China                                     Eiline Tai, USA
Tichon Evlanov, Russia                                    Julia Coteanu, Romania 
Václav Blahunek, Czechia                               Kasija Ivanović, Serbia
Yuan Dong, China                                            Xinyi Dai, China
Emanuel Grigori Schulze, Germany                Yuki Ariel Wilson, Spain / USA
Stanisław Maciej Kaleta, Poland                     

Category 5:

Weilun Huang, China                                       Eva Solveig Knapkyte, Norway / Lithuania
Viktor Mráček, Czechia                                    Shangdian Shi, China
Yiqi Chen, China                                               Ludvig Walter, Sweden
Jan Kovařík, Czechia                                        Seoyeon Lim, Czechia
Tae-Hee Kim, South Korea                               Ling Zhu, China
Pau Cutanda Suñén, Spain                              Claire Law, USA
Tang Lewis, Hong Kong / China

Category 6:

Álvaro Lozano Cames, Spain                          Xianran Xue, China
Hao Haoran, China                                          Zuzanna Augustyniak, Poland
Alejandro Turlo Escorihuela, Spain                 Anna Barbora Nekvasilová, Czechia
Anita Warnecka, Poland                                  Megan Clarke, England
Zoja Giza, Poland                                             Zhuning Sun, China
Tae-Yeon Kim, South Korea                             Arne Zeller, Germany
Balog Benedek, Hungary

Category 7:

Qingqing Yang, China                                      Shen Mengtong, China
Hairu Wang, China                                           Fiona Faye Tsang, USA
Kateřina Korbelová, Czechia                           Antonina Anna Rzonca, Poland
Chen Xiang, China                                           Jan Poštulka, Czechia
Danlin Yu, China                                               Zixiong Zhao, China
Ruixuan Qi, China                                             Eva Wu, New Zealand
Zuzanna Julia Fromm, Poland                         Congyu Yang, China
Tan Yu Tang, Singapore                                   Yue Mao, China
Lukáš Mareček, Czechia

Category 8:

Daryna Feshchak, Ukraine                              Jingyuan Zhang, China
Hao Shen, China                                              Daiyi Wu, China
Tomáš Prchal, Czechia                                     Iveta Cibulova, Slovakia
Maria Mafalda Mazzon, Italy                             Erminia Di Meo, Italy
Radosław Garbiec, Poland                               Shengxin Tao, China
Teresa Gasieniec, Poland                                 Yelin Han, South Korea
Gergö Mátyás Maksay, Romania                      Lorenzo Lomartire, Italy
Haru Ogiwara, UK

Category 9:

Zhiyu Zhang, China / Austria                           Felix Brunnenkant, Germany
Peijun Ma, China                                              Alejandro Gomez Pareja, Spain
Jayden Lamcellari, Ireland                              Huiying Cao, China
Josef Matěj Švec, Czechia                              Ziqing Lin, China
Ruhan Ji, China                                                Vladimir Afinogenov, Germany
Filip Rufer, Czechia                                          Adam Klánský, Czechia
Vojtěch Velek, Czechia                                   Jihee Park, South Korea
Jorge Giménez Cerdó, Spain                         Jungyoon Lee, South Korea
Dominik Gawarkiewicz, Poland                       Zeyu Zhu, China
Emma Kocój, Poland                                        Miriam Herron, USA

Category 10:

Haruku Hamada, Japan                                   Lydia Dobson, UK
Julianna Vinci, Poland                                      Jiabao Chang, China
Sam Lucas, Australia                                         Hotin Chan, China
Till Schuler, Germany                                        Kamila Łuczka, Poland
Keishiro Mikawa,                                               Jean-François Carrière, Austria
Enrico Mignani, Italy                                          Ariane Zandi, UK
Yuanfeng Zhu, China                                        Sizhe Fang, China
Keina Satoh, Japan                                           Jakub Grzelachowski, Poland 
Liu Jiaqi, China

Category 11:

Simon David Eberle, Germany                        Yuki Shitamura, Japan
Eunghee Cho, USA                                          Alicja Kozak, Poland
Kung-I Tsai, Taiwan                                           Roger Morelló Ros, Spain
Jungwoo Choi, South Korea                           Junyoung Ann, South Korea
Attila Levente Kónya, Hungary                        Aneta Šudáková, Czechia
Alena Šístková, Czechia


The organizer of the competition is the Gustav Mahler Prague Institute (Institut Gustava Mahler Praha) in Prague in cooperation with the G. Mahler Jihlava Philharmonic (Filharmonií G. Mahler Jihlava).

The mission and goal of the competition is to deepen the interest and motivation of young talented violoncellists to interpret mutual understanding, interpretative confrontation, inspiration and love for music. The personality of the genius conductor and musical composer Gustav Mahler, who lived in Jihlava for the first 15 years of his life and inspired and enriched so much, reminds him of his noble ideas about the mission of music and is a permanent inspiration source and model for young musicians from all over the world.

Competition rules

  • The competition will be via videos published on www.youtube.com due to anti-epidemic measures.
  • The video must be a real recording without editing, shot in one static shot, with the camera slightly away from the competitor.
  • Must be visible on the competitor's hands and face at all times
  • The video recording not more than 3 months old must be placed on www.youtube.com on the channel of the competitor, parent, school and so on, the competitor will include in the application the exact internet link to the video recording.
  • The competition is divided into 11 age categories for competitors of all nationalities up to the age of 30 .
  • The organiser reserves the right not to open a category for organisational reasons or not to accept an application or to shorten the competition deadline for the competition for capacity reasons.
  • The competition deadline: 31.12.2020
  • Announcement of results: 8.2.2021
  • The competition is a one-round competition, and the condition of the competition is to play from memory.
  • The competitive repertoire is free, play solo, or with piano accompaniment, the competitors only have to respect the time limit for the composition.
  • Failure to comply with the above conditions, as well as an apparent reading of the notes during the game, may result in the competitor being eliminated from the competition.

Competitive category and time limit of competitive video

Category              year of birth              Time limit of composition

   1.                    2011 and younger                      2 - 5 min.
   2.                               2010                               4 - 8 min.
   3.                               2009                              4 - 8 min.
   4.                               2008                              5 - 10 min.
   5.                               2007                              5 - 10 min.
   6.                               2006                              7 - 10 min.
   7.                                2005                              7 - 10 min.
   8.                               2004                              9 - 12 min.
   9.                          2001 - 2003                        9 - 12 min.
  10.                          1996 - 2000                       10 - 13 min.
   11.                           1991 - 1995                         11 - 15 min.

Jury:

  • The jury will assess the competitive performance of the competitors, determine the order of the competitors in each category, determine the absolute winner of the competition, determine the award holder.
  • The jury's deliberations are not public, the jury does not publish evaluations.
  • The jury's decision is final, indisputable and there is no appeal.
  • The jury will be appointed by the director of the Gustav Mahler Institute Prague.
  • Jury:
    Petr Nouzovský - chairman of the jury, 
    a leading Czech cello soloist
    Michaela Fukačová - 
    a soloist and chamber player

    doc. Michal Kaňka - a soloist, chamber player and educator at the Music Faculty of the Academy of Performing Arts in Prague
    Jiří Jakeš - chief conductor of the Gustav Mahler Philharmonic Orchestra in Jihlava
    Tomasz Szczesny, concert master of the Mieczysław Karłowicz Philharmonic Orchestra in Szczecin, Poland, and professor at the Musical Academy there

Awards:

Grand Prize:
Gustav Mahler Prize and Financial Prize 30,000 CZK - for the absolute winner

Special prices:

Prize of G. Mahler Philharmonic Jihlava - awarded by the G. Mahler Philharmonic Jihlava and presents the possibility of a concert performance (orchestral or chamber concert) in future years
Prize of Chief Conductor of the G. Mahler Philharmonic Jihlava
Prize of Jury president
Prize for best Czech competitors
Prize of the competition director for the youngest competitors

Each competitor receives a diploma (by email)

The jury may also award other special prizes, also reserving the right not to award one.

Applications:

Applications shall be submitted exclusively electronically by completing an online form at www.mahler.institute (at the end of this page) and paying a registration fee. A certificate of payment of the fee shall accompany the application. Applications may be submitted no later than December 31, 2020. In case of high interest, the organiser reserves the right to terminate receipt of applications before that date.

Registration fee:

Registration fee:   1st - 5th category - € 37
                                6th - 8th category - € 75
                           9th - 10th category - € 100
                                     11th category - € 111

The registration fee must be paid in full by bank transfer:
IBAN: CZ4820100000002601525645
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Owner: Institut Gustava Mahlera, z.s.
address: Fio banka, a.s., Millennium Plaza, V Celnici 10, 117 21 Prague, Czech Republic
Fee can be paid via payPal (please contact us)
Please, enter the name of the competitor in the note/message to the recipient. Bank fees go to the competitor. 

The registration fee is non-refundable.

Application

If you have a problem sending your application, please contact us here